Prawidłowa pozycja ciała przy komputerze znacznie poprawia komfort pracy oraz zapobiega wielu dolegliwościom układu mięśniowo-szkieletowego i wzroku.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, każdy pracownik, który użytkuje monitor ekranowy w czasie pracy co najmniej przez 4 godziny dziennie, powinien wymagać od pracodawcy spełnienia określonych przepisów. Dotyczy to również stażystów i praktykantów.

Na komfort pracy biurowej wpływają różne czynniki. Pracodawca na podstawie oceny ryzyka zawodowego powinien odpowiednio wyszczególnić te, które mogą powodować zagrożenie dla pracownika. Dostosowując miejsce do wykonywanej pracy należy wziąć pod uwagę różne elementy, aby prawidłowo zorganizować przestrzeń biurową. Na warunki ma wpływ między innymi oświetlenie, ilość wolnej powierzchni podłogi czy objętości pomieszczenia, a także odległości pomiędzy sąsiadującymi stanowiskami pracy oraz samo wyposażenie stanowiska.

Niezależnie od rodzaju czy charakteru obowiązków wykonywanych przez pracownika, pracodawca zawsze powinien stosować się do obowiązujących przepisów BHP. W związku z tym, obowiązkiem przełożonego jest zapewnienie zatrudnionemu właściwych i zgodnych z regulacjami BHP warunków w miejscu pracy.

komp.jpgPrawidłowe wykonywanie pracy przy komputerze uzależnione jest w szczególności od elementów w jakie wyposażone jest stanowisko. Odpowiednie ustawienie takich przedmiotów jak na przykład krzesło, biurko, podnóżek, a także monitor znacznie poprawiają wygodę pracownika. Często pracownicy biurowi cierpią na dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, a także wzroku co spowodowane jest w dużym stopniu złym dostosowaniem stanowiska pracy. Osoby odczuwają dyskomfort, który wpływa na mięśnie pleców, ramion, obciążenie oraz bóle kręgosłupa, a także bóle nadgarstka. Innym poważnym problemem jest pogorszenie ostrości widzenia, a także zmęczenie, bóle głowy oraz rozdrażnienie psychiczne.

Jak odpowiednio dostosować stanowisko pracy?

Krzesło

Najważniejszym czynnikiem w doborze odpowiedniego fotela jest możliwość regulacji jak największej ilości elementów. Ważne, aby każdy pracownik posiadał możliwość najlepszego dostosowania go do swoich indywidualnych potrzeb. Oparcie powinno być przystosowane do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Siedzisko należy ustawić na takiej wysokości, aby nogi były ugięte w kolanach pod kątem prostym, a stopy spoczywały swobodnie i płasko na podłodze. Innym ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest prawidłowe dostosowanie podłokietników. Powinny być tak ułożone, aby ramiona były swobodnie opuszczone, łokcie oparte na podłokietnikach i znajdywały się na wysokości blatu stołu. Dogodne ułożenie kręgosłupa uzależnione jest od właściwego dostosowania oparcia. Powinno ono być tak ustawione by podpierało kręgosłup w odcinku lędźwiowym oraz na wysokości łopatek. Natomiast, aby zminimalizować obciążenie kręgosłupa w odcinku szyjnym należy zapewnić możliwość oparcia głowy.

Biurko

Najważniejszym elementem przy doborze biurka jest wielkość powierzchni blatu. Powinien być tak dostosowany, aby można było ustawić elementy wyposażenia stanowiska pracy          w odpowiedniej odległości od siebie. Celem jest zapobieganie przyjmowaniu wymuszonych pozycji.

Monitor

Powinien być ustawiony w odległości ok. 40-75 cm na wprost pracownika. Ważne, aby górna krawędź znajdowała się nieco poniżej oczu.

Klawiatura

Ważne, aby znajdowała się w odległości ok. 10 cm od krawędzi blatu biurka. Powoduje to zmniejszenie napięcia mięśni poprzez oparcie nadgarstków.

Myszka

Jej wybór powinien być dostosowany do wielkości naszej dłoni. Ważne, aby podczas pracy nie wyciągać lub nie skręcać nadgarstka czy przedramienia.

Podnóżek

Wyposażając stanowisko pracy w podnóżek, należy pamiętać by ustawić  go pod odpowiednim kątem, czyli max. 15° tak, aby możliwe było płaskie, spoczynkowe ustawienie na nim stóp.

Zalecane czynności podczas pracy przy komputerze

Dla zwiększenia komfortu pracy zaleca się 5-minutowe przerwy po każdej przepracowanej godzinie przed monitorem. Dobrym rozwiązaniem są również krótkie ćwiczenia ciała (wstawanie, przeciąganie się) oraz ćwiczenia wzroku.

Komputer stał się powszechnie wykorzystywanym narzędziem nawet w najmniejszych firmach, co oznacza, że konsekwencje jego wielogodzinnej obsługi, oddziałują już na bardzo dużą liczbę pracowników. Tym bardziej ważne stało się restrykcyjne przestrzeganie BHP pracy przy monitorze oraz uczestnictwo w kursach BHP.